بالاخره پلی استیشن کنترلر PS5 را به جهانیان نشان داد و رسماً آن را DualSense می نامند. سونی کنترلر PS5 را به طور رسمی اعلام کرده است و آنرا کنترلر DualSense لقب داده است و از نظر ظاهری متفاوت از طراحی های قبلی این شرکت است. قبل از تعطیلات کریسمس امسال این کنترلر در کنار کنسول PS5 به بازار عرضه خواهد شد. سونی طرح جدید کنترلر PS5 را در مطلبی در وبلاگ پلی استیشن فاش کرد و اولین تصاویر از این طرح و همچنین اولین کلمه رسمی را درمورد اینکه چه ویژگی های جدیدی را شامل خواهد شد ، به اشتراک گذاشت. همانطور که ممکن است قبلاً از این نام حدس زده باشید ، این بار تمرکز اصلی روی حس شما است - به ویژه حس لمس.

تغییرات عمده در کنترلر جدید سونی (DualSense) شامل دکمه های L و R می باشد که در شانه های دسته قرار دارند. علاوه بر این یک میکروفن هم روی دسته تعبیه شده، بنابراین می توانید بدون نیاز به اتصال هدست ، با دوستان صحبت کنید و دکمه جدید Create (ایجاد) که جازگزین دکمه ی Share (اشتراک) شده است. علاوه بر این ، سونی در حال انتقال LED Lightbar قبلی DualShock 4 از بالای کنترلر به محیط اطراف تاچ پد در PS5 است. طبق گفته این کمپانی ، قرار است LED و ظاهری بزرگتر به آن بخشیده باشد. کنترل کننده PS5 همچنین از محرک های سازگار کننده ای برخوردار است که سونی می گوید "در دکمه های ماشه (L2,R2) گنجانده شده است". این محرکهای تطبیقی به توسعه دهندگان امکان می دهد تا مقاومت محرک ها را برنامه ریزی کنند تا اقدامات را با دقت بیشتری شبیه سازی کنند.آنچه جالب است (و البته قابل تامل) طرح رنگی دو تایی DualSense است که سیاه و سفید و فاقد رنگ روی دکمه های دکمه های اصلی دسته یعنی مثلث ، دایره ، مربع وضربدر. سونی می گوید كه این "بازگشت جدی از پیشنهادات كنترل كننده قبلی ما است و دقیقاً چه احساسی در مورد ایجاد جهش نسلی با PS5 دارد." طراحی سیاه و سفید به احتمال زیاد تا کنسول PS5 گسترش خواهد یافت ، که متفاوت از رنگ مشکی معمولی است که سونی برای عرضه کنسول خود از زمان PS2 انتخاب کرده است.

سونی مشخصات دقیق کنترلر PS5 را هنوز فاش نکرده است، و تعدادی از جزئیات وجود دارد که ما مشتاقانه منتظر شنیدن آن ها هستیم، از جمله عمر باتری دسته مورد نظر. با این حال ، سونی اعلام کرده است كه تیم ارتقاء دهنده دسته اطمینان حاصل كرده است که باتری قابل شارژ DualSense عمر و قدرت به مراتب بیشتری نسبت به نسل قبلی خود یعنی dualshock 4 خواهد داشت. کنترلر PS5 سونی در طول "تعطیلات" سال 2020 در کنار پلی استیشن 5 منتشر خواهد شد - اینگونه زمانی بین اکتبر و دسامبر است. ما انتظار داریم که کنترلر DualSense PS5 ، مانند DualShock 4 قبل از آن ، نه تنها در پلی استیشن 5 بلکه با کامپیوتر کار کند.

هنوز قیمت کنترلر DualSense PS5 تأیید نشده است، اما با توجه به اینکه نرخ خرده فروشی کنترلر PS4 حدود 40/50 دلار بود، انتظار داریم DualSense کمی گران تر باشد. پیش بینی بعضی از خرده فروشی ها قیمت حدود 60/70 دلار را پیش بینی کرده اند.

رنگ دسته

رنگ پیش فرض DualSense PS5 سفید و مشکی می باشد البته انتظار می رود مانند تنوع کنترلرهای PS4 که دارای رنگ های مختلفی است. دسته PS5 نیز از این گزینه برخوردار باشد. شایعات زیادی در مورد DualSense PS5 وجود دارد که هنوز تایید نشده اند. ما برخی از این شایعات را بررسی می کنیم.

Wireless charging (شارژ بی سیم)

حق ثبت اختراع نشان می دهد که شارژ بی سیم می تواند در کارها برای DualSense باشد ، اگرچه در طی اعلامیه هیچ موردی ذکر نشده است. تصاویری که در کنار حق ثبت اختراع ظاهر می شوند ، حاکی از آن است که یک کنترلر DualShock با ضمیمه ای در پشت آن وجود دارد که کنترلر را به همراه یک تشک شارژ در آن شارژ می کند ، بدون کابل های آزار دهنده.

ثبت اختراعات ، با این حال ، همانطور که همه ما می دانیم ، هیچ تضمینی نیست. فقط به این دلیل که یک حق ثبت اختراع منتشر شده است به این معنی نیست که سونی قصد دنبال کردن این فناوری را دارد بنابراین باید این کار را با یک نمک نمک گرفت. جالب اینجاست که به نظر می رسد این فناوری به جای استاندارد به عنوان استاندارد ، یک گزینه اضافی اختیاری است - این نشان می دهد که اگر سونی از قابلیت شارژ بی سیم خودداری می کرد، می توانست آنها را جداگانه و شاید حتی دیرتر از زمان عرضه کنسول در دسترس قرار دهد. جدا کردن این قابلیت همچنین احتمالاً قیمت کنترلر پایه را برای کسانی که علاقه مند به شارژ بی سیم نیستند پایین نگه می دارد. با توجه به پیوست اخیر دکمه عقب DualShock 4 ، سابق برای لوازم جانبی کنترل نیز وجود دارد.

Heart rate and sweat sensors (سنسور ضربان قلب و عرق)

کنترلر PS5 همچنین می تواند گیم پلی شما را بر اساس علائم حیاتی شما تنظیم کند (باز هم ، اما در این مورد در آشکار رسمی DualSense چیزی ذکر نشده است). این مطابق با حق ثبت اختراع سونی (از طریق Respawn اول) است که یک گیم پلی را نشان می دهد که می تواند از بازخورد بیومتریک برای نظارت بر ضربان قلب و سطح عرق بازیکنان استفاده کند ، و سپس گیم پلی را براساس یافته های خود تنظیم کند.

چکیده حق ثبت اختراع "ضمیمه حسگر بیوفیدبک برای یک کنترلر" را بیان می کند ، که از "یک یا چند سنسور" تشکیل شده است که انواع بیو فیدبک را از طریق لمس دسته ها مانند ضربان قلب و سطح ترشح عرق جمع می کند ، با اندازه گیری های خاصی که نشان دهنده بالقوه حس بازیکن است.

اطلاعات جمع آوری شده از این طریق قصد دارند حالت عاطفی بازیکن را به کنترلر بازخورد دهند و بر گیم پلی تأثیر بگذارند بر این اساس - اگرچه دقیقاً چگونه این کار به تفصیل انجام نشده است. در ماه های آینده باید دریابیم که آیا این واقعیت دارد یا خیر.

 Voice control(کنترل صدا)

هنوز در اینبره سونی ثبت اخترعی نکرده است اما این حات توصیف می کند دستگاه کنترلر است که توسط دست کاربر نگهداری می شود ، از جمله میکروفون ، یک دستگاه ارائه لمسی که حس لامسه ای را به دست کاربر و یک بلندگو ارائه می دهد.

"در حالی که کاربر از میکروفون صدا را وارد می کند ، صدای بلندگو سرکوب می شود و کنترل نمایش لمسی توسط دستگاه ارائه لمسی انجام می شود."

DualSense دارای میکروفون داخلی است که سونی در اطلاعیه آن را تأیید کرد ، اما کنترل صدا به طور خاص روی آن لمس نشده است.